Kiten i Końska Zatoka

Kiten (Fot. Flickr/Tambako the Jaguar/Lic. CC by)

Kiten (Fot. Flickr/Tambako the Jaguar/Lic. CC by)

Zakochać się można również nie tylko w samej Bułgarii, ale również w jej części. Szczególnie tej nazwanej Kiten. To malownicze miejsce posiada piękną legendę na swój temat…

O miejscowości Kiten można powiedzieć, że jest nie tylko perełką bułgarskiej riwiery, ale również całego wybrzeża Morza Czarnego. Piękna plaża Atliman znajduje się na północy miejscowości, leży nad cichą i spokojną zatoką. Od południa plaża sąsiaduje z rzeką Kiten, która słynie obfitości w ryby.

Z nazwą plaży Atliman wiąże się piękna legenda o urodziwej Stanie, która sprawiła, że tutejsza twierdza Urodowiza, przetrwała (jej pozostałości przetrwały do dziś na małym półwyspie).

Wiosna w Bułgarii [wideo]

Legenda mówi o Sułtanie, który zapragnął wziąć w posiadanie, niezdobytą do tej pory twierdzę. W związku z tym zaproponował Stanie małżeństwo. Ta zgodziła się, pod warunkiem, że w zamian za zostanie żoną Sułtana otrzyma od niego tyle ziemi, ile w jeden dzień zdoła przemierzyć na koniu.

Sułtan dotrzymał słowa i podarował żonie tyle ziemi ile przebiegł koń. Uważa się, że ziemie te aż do 1834 roku pozostawały prywatnym majątkiem władców tureckich.

Nazwa Atliman czyli „Końska Zatoka” wzięła swój początek od imienia konia, który po wyczerpującym biegu padł pod murami twierdzy.

Źródło: bulgaria24.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bułgaria, geografia, klimat, kraj, tradycja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz