Nesebyr – oryginalnie położone miasto

Nesebyr (Fot. Flickr/access.denied/Lic. CC by)

Nesebyr (Fot. Flickr/access.denied/Lic. CC by)

Nesebyr to ciekawe miasto. Można tak o nim powiedzieć patrząc już na samo jego położenie. Do tego na zwiedzających czekają piękne zabytki z przełomu XI-XIV wieku.

Nesebyr w ciekawy sposób leży na półwyspie Morza Czarnego. Jest on połączony z lądem za pomocą wąskiego, ale długiego przesmyku. Nikt już nie pamięta czy owa droga na ląd jest dziełem człowieka czy natury.

Miasto nie nosiło obecnej nazwy, od początku swego istnienia czyli 3000 lat temu. Jego założycielami byli Trakowie, którzy nadali miastu nazwę Mesambria.

Miasto jest usiane budynkami, które w przeważającej mierze pochodzą z przełomu XI-XIV wieku. Świątynie zostały wzniesione w charakterystycznym dla Bułgarii stylu cerkiewnym. Budowle wyglądają bardzo romantycznie i z pewnością mogą być wizytówką tego malowniczego, ale zatłoczonego latem miasta.

Kiten nad Końską Zatoką w oku kamery [wideo]

Charakterystyczne dla Nesebyru są wąskie uliczki, wybrukowane kocimi łbami, malutkie placyki i domu o podwójnych kondygnacjach. Pierwsza jest murowana, na niej wznosi się druga, drewniana. Ponadto kramy z pamiątkami, knajpki, tawerny, a wszystko to tonie w ogródkach kwiatowych.

Na turystów czekają tu małe hoteliki i pensjonaty. Nesebyr swoim oryginalnym położeniem i malowniczą architekturą sprawi, że urlop z pewnością będzie udany.

Źródło: bulgaria24.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bułgaria, budownictwo, geografia, klimat, kraj, tradycja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz