Analiza rynku nieruchomości w Bułgarii – wiosna 2011

Bułgaria - plaża w Neseberze

Neseber - atrakcja Słonecznego Brzegu

Na rynku nieruchomości w Bułgarii aktualnie panuje stabilna sytuacja . Przejawia się ona stałym przyrostem nowych inwestycji oraz stopniowym zamykaniem sprzedaży już wybudowanych kompleksów. W konsekwencji oczekiwań klientów w naszej ofercie nowych kompleksów zdecydowany prym wiodą mieszkania małe – odpowiednik kawalerki w Bułgarii zwany „studio” oraz apartamenty z jedną sypialnią i pokojem dziennym. Nie można jednak powiedzieć , że Bułgaria jest krajem tylko dla inwestorów ze średnio-zasobnym portfelem. W naszej ofercie znajdą Państwo również nowoczesne, luksusowe realizacje dodatkowo oferowane za przystępną cenę.

Zauważalny jest stały niewielki odpływ klientów z Wysp Brytyjskich, którzy korzystając z różnicy w kursach walut (euro do funta), mimo niewielkiej korekty cen, realizują zyski. Aktualnie na rynku królują kupcy z byłego bloku socjalistycznego: Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Łotysze, Estończycy, Polacy, Niemcy, dla których Bułgaria jest nie tylko najbliższym geograficznie kierunkiem wakacyjnym lecz również znaną od lat marką turystyczną. Nie bez znaczenia jest również łatwość porozumiewania się nie tylko w języku angielskim. Wielu inwestorów do zakupu przekonuje niewielka ilość formalności wymaganych przy zakupie oraz  bogaty serwis obsługi wynajmu. W Bułgarii żaden z klientów po dokonaniu zakupu nie jest zostawiony samemu sobie. Dodatkowe usługi realizowane przez naszą firmę na miejscu to również transfery z lotniska, ubezpieczenie nieruchomości, wycieczki lokalne, wynajem aut i darmowa pomoc tłumaczy w razie nagłej potrzeby. Najważniejszą cechą mieszkań w Bułgarii jest stosunkowa łatwość obsługi wynajmu. Kompleksy posiadają swoje recepcje a właściciel według własnego uznania i rachunku ekonomicznego może określić warunki wynajmu. Roczny zwrot z wynajmu nieruchomości kształtuje się na poziome od 5% do nawet 12% rocznie.

Ze względu na kurczącą się pulę działek w terenach nadmorskich jesteśmy przekonani że w perspektywie średnio i długookresowej inwestycje w nieruchomości nadmorskie w Bułgarii okażą się bardzo korzystne.

Polaków do zakupów nieruchomości w Bułgarii przekonuje min. trzy razy dłuższy niż nad polskim morzem sezon letni oraz ceny za mieszkanie niższe o około cztery razy od tych oferowanych w Polsce. Dodatkowo kupując  mieszkanie w Bułgarii inwestor otrzymuje klimatyzowany apartament ukończony pod klucz w kompleksie z basenem oraz najniższe w Europie koszty utrzymania mieszkania kształtujące się na poziomie od 8 do 12 euro/m2 rocznie.

O wycenie nadmorskich nieruchomości w Bułgarii decyduje przede wszystkim ilość ruchu turystycznego do danego kraju i regionu. Bułgaria ma kilka niepodważalnych atutów które od lat przyciągają turystów z zagranicy:

- ugruntowaną markę turystyczną

- stabilność polityczną i prawną (ważną zwłaszcza w sferze własności nieruchomości) gwarantowaną przez członkowstwo w Unii Europejskiej i NATO

- najniższe ceny wypoczynku w obszarze Europejskim.

Zeszłoroczne problemy Grecji oraz obecne zawirowania na bliskim wschodzie w Egipcie i Tunezji czyli wśród tradycyjnych kierunów wakacyjnych jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność nieruchomości w bułgarskich kurortach. Już teraz od bułgarskich hotelarzy i zarządcy docierają do mnie sygnały o zwiększonym zainteresowaniu wypoczynkiem wśród turystów indywidualnych i biur podróży. Wzrost ten jest szacowany na poziomie nawet do 40% w stosunku do zeszłego również udanego sezonu. Nasza firma aktywnie uczestniczy w poszukiwaniu nowych przychodów z wynajmu mieszkań.

W Bułgarii w fazie zawansowanej realizacji są projekty infrastrukturalne zapewniające wzrost turystyki przyjazdowej i tym samym zwiększające atrakcyjność inwestyji. Mam tu na myśli drogi dojazdowe do wybrzeża oraz rozbudowę i modernizację dwóch największych lotnisk nadmorskich w Warnie i Burgas.

Niestety kredyty hipoteczne w Bułgarii są dość -  w sumie drogie odsetki kształtują się na poziomie około 8% rocznie, i praktycznie niemożliwe do osiągnięcia dla obcokrajowców. Również na tym polu istnienie potencjalna możliwość wzrostu wartości nieruchomości spowodowana dojrzewaniem rynku finansowego do warunków osiągalnych przez inne Państwa regionu. Większa podaż kredytów i łatwość ich uzyskania w przyszłości z pewnością doprowadzi do wzrostu wartości nieruchomości w Bułgarii. Na chwilę obecną posiadamy natomiast ciekawe warianty sprzedaży mieszkań w tzw. „kredycie dewelperskim” . Przy tym wariancie sprzedaży klient wpłaca tylko 50% ceny nieruchomości. Resztę spłaca według uzgodnionego z deweloperem schematu w terminie nawet do 10 lat.

W latach kryzysowych tzn.: (2008,2009,2010) posiadaliśmy bardzo atrakcyjne cenowo oferty z rynku pierwotnego. Ceny oscylujące w okolicy 450 euro za metr kwadratowy były w zasięgu ręki. Obecnie w nowych inwestycjach nie pojawiają się już tego typu okazję , ale można jeszcze wynaleźć oferty mieszkań w cenach 550 – 650 euro za metr kwadratowy. Najwyraźniej jest teraz ostatnia szansa na niskie ceny zakupu nieruchomości w Bułgarii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz